Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zásah po tornádu na jižní Moravě

30. 6. 2021

Dne 24. 6. 2021 v 21:30 byla naše jednotka povolána k zásahu u mimořádné události. V rámci vyhlášení zvláštního stupně poplachu se jednotky Černá Hora, Doubravice nad Svitavou, Lysice a Sloup setkaly na seřadišti sil a prostředků na hasičské stanici Blansko. Z každé obce přijela cisterna a dopravní automobil. Spolu s velitelem čety stanice Blansko jsme pak jako odřad pokračovali na stanici Hodonín, odkud jsme byli povoláni do obce Mikulčice. Požární ochranu v našem regionu po dobu našeho zásahu zajišťovaly, dle poplachového plánu kraje, okolní jednotky Petrovice a Jedovnice.

Na místě události v obci Mikulčice jsme prováděli odstraňování materiálu - stromů, křovin, drátů a stavebních materiálů a konstrukcí z místních pozemních komunikací. Zprůchodnění místních cest mělo pomoci dalším jednotkám při přístupu k budovám při likvidačních pracech. Kolem 5. hodiny ranní jsme odjeli zpět na svoje základny.

Po dohodě s kolegy z HZS na místě události jsme se do postižené lokality vydali opět v úterý 29. 6. 2021. Vyrazili jsme dopravním automobilem v počtu 6 osob, s sebou jsme vzali potřebné nářadí, motorové pily a zakrývací plachty. Kolem 7. hodiny ranní jsme po snídani a první kávě u benzinky přijeli do obce Hrušky, kde jsme strávili celý den.

Na místě zásahu nás čekaly různé druhy činností, k činům tak přišly vlastní ruce, kladiva i motorové pily. Jednalo se o pomoc při transportu humanitárního materiálu - odnos věcí ze stanů do nákladních aut, stavba provizorní střechy a zakrytí plachtou na rodinném domu, spolu s vojáky Armády ČR a jejich technikou jsme zprůchodňovali koryto místního vodního toku a s dalšími jednotkami jsme také uklidili polom stromů u místního hřbitova. Díky tomu byl vytvořen prostor pro nasazení těžké techniky při úklidu zborcené hřbitovní zdi.

Podle ČHMÚ dosahovaly odpolední teploty kolem 32 °C, což bylo opravdu znát. Útěchou byly chlazené nápoje v týlu i v terénu, kam je rozvážely zasahující složky IZS i dobrovolníci. Vhod přišla i sprcha v podobě vodovodního kohoutku na místním hřbitově :-) Samozřejmě obrovský dík za podporu patří týlovému zabezpečení - občerstvení v průběhu dne bylo skvělé.

Přeji obyvatelům regionu mnoho energie a zdaru při obnově či stavbě svých obydlí a zasahujícím složkám i dobrovolníkům dostatek sil ke zvládnutí všech výzev.

=rf=