Jdi na obsah Jdi na menu
 


Požár travního a lesního porostu u Macochy

3. 4. 2017

V sobotu 1. 4. 2017 po 15. hodině vyjela naše jednotka k požáru lesa ve svahu mezi propastí Macochou a Suchým žlebem u obce Vilémovice.

Vzhledem k vyšším rychlostem větru a suché vegetaci (tráva, klest) se požár rychle šířil po větru a do kopce směrem k Macoše. Jednotky povolané v I. stupni (Blansko, Jedovnice, Senetářov, Vilémovice) zasahovaly ze Suchého žlebu.

Po cestě na místo zásahu jsme byli operačním střediskem posláni na horní parkoviště k chatě Macocha, kde bylo seřadiště jednotek pro zásah z horní strany svahu. Jelikož jsme tam přijeli jako první (z jednotek ve II. st.) a o požáru tam nebylo ani vidu, způsobili jsme mezi turisty nemalý rozruch. Po nalezení požářiště a instrukcích velitele zásahu jsme zahájili zásah ve směru proti šíření požáru. Měli jsme tak zamezit rozšíření ohně z paseky do lesního porostu. Fronta se nám na pravé straně svahu podařila zastavit třemi „C“ proudy na obvodu cca 100 metrů. V levé straně zasahoval vrtulník s bambi vakem a další přijíždějící jednotky (Krásensko, Studnice,…). Pro snížení spotřeby vody jsme na dvou proudech přešli na „D“ hadice a prováděli podrobné dohašování celého prostoru i nově vznikajících ohnisek v lese mimo původně zasaženou plochu. Došlo také na kácení nahořelých stromů hrozících pádem.

Po kontrole požářiště termokamerou jsme sbalili hadicové vedení a připojili se k ostatním jednotkám na parkovišti u Macochy. Tam již bylo připraveno občerstvení a také zázemí od jednotek hasičů předurčených k práci na úseku ochrany obyvatelstva s týlovým vybavením. 

Po 21. hodině jsme byli zpět ve Sloupě připraveni na další výjezd...

Zde bych chtěl poděkovat řidiči vozidlu Škoda bílé barvy pražské reg. značky, který svezl našeho strojníka z okraje obce na hasičskou zbrojnici :-)   a dále řídícímu důstojníkovi, který v náročném terénu poskytl rychlé cukry v podobě oplatků :-)

=rf=